Snídaně plná energie, která v zimě zahřeje
Mám ráda snídaně. Vím, že mnoho lidí něco zhltne až v práci, ale já si raději o 10 minut přivstanu a užiji si start dne. Mám teorii, že jakým způsobem to ráno začneme, s takovou dynamikou se vyvíjí celý den.
Ráno jsme se naučili začínat kaší, která zahřeje, dodá energii a nasytí na poměrně dlouhou dobu. Obzvlášť v chladnějších dnech je pro mne kaše jistotou, že nebudu mít ledové ruce dřív než odpoledne. Jen aby bylo jasno, nemám na mysli instantní pytlíkovou záležitost. Jakmile si jednou totiž uděláte kaši sami doma, už je jíst pravděpodobně nedokážete… Zkuste některý z mých osvědčených receptů. Já osobně si ji nejvíc vychutnám z hrnce. Ostatně podobně jako většinu polévek
Zapomeňte na strach, že to dlouho trvá. Zhltnutý jogurt nebo rohlík s medem/sýrem/šunkou/marmeládou je sice možností, ale proč svému tělu spíš nedopřát něco, co jej skutečně vyživí? Nejčastěji využívám chutnou kaši z bulguru, jáhel, ovesných vloček či rýže.
Bulgurová kaše
Používám 3 lžíce neuvařeného bulguru/osobu, které dám do studené vody (poměr cca 2:1). Najemno nakrájejte směs ořechů dle nálady (celkem hrst) a vsypte je k bulguru. Poté přiveďte vodu k varu a vše vařte pod pokličkou cca 10–13 minut (jemný bulgur kratší dobu, hrubý někdy potřebuje přidat). Míchat nemusíte, nemá tendenci se připalovat. Pokud začne bulgur praskat, asi se vyvařila voda. Zamíchejte, ochutnejte a případně dolijte trošku vody na dovaření nebo nechte pod pokličkou dojít. Přebytečnou vodu naopak slijte. V tomto směru nebuďte líní, není dobrá. Do hotového bulguru přidejte lžičku másla a 2 lžičky javorového sirupu nebo 1 lžičku medu. Pro zimní vylepšení dávám ke konci vaření ještě lžičku mleté skořice (osladí, zahřeje). Je třeba ji však trochu povařit, jinak je hodně ostrá.
Jáhlová kaše (bezlepková kaše)
Aby jáhly nebyly hořké, je třeba je nejprve spařit vroucí vodou. Tím se příprava lehce protáhne, ale i tak stojí za to. Patřičnou porci si dejte do sítka a pomalu ji prolívejte vroucí vodou. Klidně ještě pak použijte vodu z kohoutku. Spláchne se ta část, která následně vytváří typickou pachuť. Poté se jáhly vaří obvykle v mléce. Ale chutné jsou i při přípravě ve vodě. Poměr 3:1, jáhly hodně sají. Preferujeme opět s nakrájenými ořechy, které vaříme spolu s jáhlami. Pozor, saje opravdu rychle, proto je třeba trochu hlídat, případně i občas dolít vody (ano, i když se vaří v mléce). Celkem se vaří pod pokličkou do 10–12 minut (já vždy musím ochutnat, protože každá várka je trošku jiná). Jáhlovou kaši milujeme s nastrouhaným kokosem a datlovým/agave sirupem. Navíc obvykle přidáváme sušené fíky či datle. Chutná jsou též nastrouhaná jablka (míváme je zavařená dopředu) nebo jablečné pyré. Nepohrdneme ani domácími povidly. Příjemně chutnají i samotné čerstvé švestky. Doporučuji ovoce trošku zahřát, případně s kaší i trošku povařit. Pro hladkou chuť přidáváme občas i trochu másla.
Ovesná kaše (i bezlepková kaše)
Ovesná kaše neboli porridge je jakousi snídaňovou klasikou. Jde jen o to, zda chcete kaši hladkou nebo se zbytky vloček. Pro hladkou verzi doporučuji Emco červené vločky. Jsou nasekané a do 10 minut je z nich chutná hladká kaše. U nás ale frčí vločky větší, které koupíte kdekoli a výsledkem je kaše na skus. Vločky nasypte do studeného mléka (3 polévkové lžíce/osoba) a přidejte nasekanou hrst ořechů/osoba. Zatímco ostatní kaše můžete nechat víceméně bez dozoru, vločková je míchací. Musíte ji hlídat, zejména zpočátku má tendenci se připékat na dně. Navíc ráda tvoří škraloup. Mícháním se rizika nežádoucích projevů minimalizují. Osvědčila se nám metlička (vařečka či lžíce udělá drcky), kterou mícháme. Vařím bez pokličky, maximálně ji tam dám na konci, kdy chci, aby kaše dojela. Obvykle stačí povařit 5–7 minut, pak odstavit a pod pokličkou nechat dojít. Máme rádi s lžičkou medu na osobu a trochou másla. Děti si přidávají i nastrouhanou hořkou čokoládu.
Existují i bezlepkové ovesné vločky, takže je možná i bezlepková ovesná kaše. Dostanete je v prodejnách zdravé výživy nebo ve větších supermarketech. Nenechte se napálit drahými výrobky, plně stačí vločky od Bio-Nebio, kdy 500 g je do 60 Kč. Bezlepkové vločky na porridge nabízí i Marsk&Spenser, ale cena je pak výrazně vyšší. Rozdíl příliš nepoznáte. Čas přípravy je stejný jako u klasické verze.
Rýžová kaše (bezlepková kaše)
Ačkoli nejsem příznivcem rýžových nákypů, rýžovou kaši si čas od času dám moc ráda. Většinou si rýži připravím už den dopředu. Obvykle ji povařím ve směsi mléka a vody. V tomto případě preferuji bílou rýži. Jediná z kaší se „seká“. Já používám ponorný mixér. Nedělám z ní kaši dohladka, ale spíš ji podrtím. Lépe se spojí s ostatním. Děti ji milují s meruňkovou marmeládou, já obzvlášť na podzim s mákem a švestkami, které jemně zkaramelizuji na pánvi („opeču s medem“). Uplatní se i další ovoce jakým jsou hrušky, jablka, banány, ale též ananas a v létě třeba čerstvé meruňky, broskve či nektarinky.
Tip: Kravské mléko často nahrazuji kokosovým nebo mandlovým mlékem. Hodí se i rýžové, ale je dost nevýrazné. Co se neosvědčilo je mléko jáhlové, lískooříškové, sojové a ovesné. Jsou chuťově dost výrazná a často hodně doslazovaná. Kupuji značku Natrue, protože je skutečně nedoslazovaná.
Samostatnou otázkou je, co k pití. Já ráno začínám vlažnou vodou s citronem a trochou medu. Mám ale moc ráda i třeba „čaj“ v podobě bezového, zázvorového nebo jablečného sirupu zalitého horkou vodou.