Chcete-li si užít něco červené barvy, vsaďte na bobulky černého bezu. Výhodou je nejen dramaticky vypadající kuchyň, ale také výborný bezinkový likér, který navíc sladce posiluje náš nervový systém, ale také močové cesty.
Bezinky: Na nervy i záněty
Bez černý je úžasná bylina, která přináší mnoho prospěšného jako květ, ale i jako plod. Zatímco květ bezu se zaměřuje zejména na nachlazení, nudli u nosu, zahleněné průdušky a třeba i při bolestech hlavy, největší síla plodů je v jejím tišícím účinku na bolesti nervového původu. Může se jednat o jejich zánět (trojklaného nervu, sedacího nervu, houser, ale i při problémech s plotýnkami). Je výborný také jako první pomoc při horečkách (podporuje pocení). Uplatnění najde i při potížích s cévami (praskání, hemoroidy, křečové žíly). Podporuje také činnost ledvin, takže z těla dostává toxiny rychleji. Za své působení vděčí zejména kyselině jablečné, tříslovinám, pektinu, vitaminům C a A, též skupině B. Plody se nejedí syrové! Jsou mírně jedovaté. Látka sambunigrín se likviduje vařením nebo usušením.
Recept bezinkový likér: Ingredience
Protože nejsem v tomto směru zcela zkušeným jedincem, inspirovala jsem se na webu a smíchala vše, co se mi zdálo smysluplné. Většina receptů obsahuje kávu, ale já osobně ji považovala za nejslabší článek procesu, tak jsem ji statečně vynechala. Výsledek je upřímně skvělý. Likér jsem také připravovala z menší dávky, abych vyzkoušela, co to udělá… Vyšlo mi to na 1 litr a pár kapek finálního likéru.
600–700 g bezinek (jen kuliček)
200–250 g cukru (dala jsem třtinový od oka)
200 ml rumu (já nejraději Božkov)
Vanilkový cukr
Badyán
Lžíce skořice
Šťáva z vymačkaného středního citronu (pozor na pecky)
Voda
Bezinkový likér: Postup
Největší legrace je samozřejmě nasbírat smysluplné bezinky. Problém je, že dozrávají postupně a stejně jako ostatní byliny i bezinky by se měly sbírat za sucha. Jenže pokud vám celé dny prší a ty krásné zdravé kuličky usychají, je třeba být trochu odvážnější. Důležité je, že do likéru nepatří nezralé, plesnivé nebo hodně seschlé. Nad vším ostatním mhouřím oko.
Sbírejte celé trsy. Ideálně odstřihávejte nůžkami. Pamatujte, že bezinky opravdu barví a opravdu je těžké se zbavit fleků.
Doma kuličky bezinek pomocí vidličky sundejte z trsů. Z 15 plných trsů je tak 500 g kuliček.
Kuličky zalijte vodou tak, aby byly všechny ponořené ve vodě. Musí se vařit, syrové jsou jedovaté.
Přivedeme vodu k varu a vaříme asi 5 minut, pak přidáme citron, badyán, skořici a vaříme ca dalších 10 minut.
Přepasírujeme přes sítko a plátýnko (já používám látkové kapesníky). V případě bezu se s ním ale následně loučím… Je třeba vymačkat i vodu ze zbývajících plodů.
Do přepasírované šťávy vsypeme cukr s vanilkovým cukrem, přivedeme k varu a necháme rozpustit.
Necháme zchladnout a vlijeme rum.
Dáváme do uzavíratelných sklenic. Skladuje se v ledničce (resp. chladu a tmě).
Bezinkový likér se používá zejména jako prevence podzimních chmur, podporuje nervový systém (vliv na ledviny nebude náhodný), ale i přirozenou obranyschopnost. Doporučuje se malý panák před spaním. Chutná skvěle teplý i studený.
Co se u nás ještě vyrábí?
Mezi další dobroty, které doma tvoříme patří:
jahodová marmeláda (jahody podporují imunitu, nervy, vhodné při chudokrevnosti)
hluchavkový sirup na záněty dýchacích cest, regulace menstruace a s protizánětlivým působením,
pampeliškový sirup jako první pomoc při únavě, podpora při angínách, zlepšuje trávení,
sedmikráskový sirup na odkašlávání, při horečce, lehce projímavý, močopudný,