Chutná a teplá večeře není scifi: Zkuste moje recepty
Když jsem byla dítě, mívali jsme k večeři chleba či rohlík s něčím. Důvod byl prostý. Na něco jiného zdánlivě nebyl čas. Teplé jídlo znamenalo v tehdejším slovníku vyváření na pár hodin. Experimentům se moc neholdovalo. Řada moderních rodin však tento model přebrala, a i v současnosti se večeře smrskla na pečivo s něčím. Nebyla jsem dlouho jiná. Když jsem se však ocitla doma a postupně se stávala matka domácí, začala jsem hledat alternativy.
Co se osvědčilo z hlediska udržení si váhy a zároveň kvalitního nasycení je minimalizace sacharidů právě večer (rozuměj cca od 18. hodiny). Už jen tím, že vynecháte chleba/pečivo, a to i celozrnný (pečivo se řadí mezi cukry = sacharidy), zjistíte, že uleháte lehčí a váha ani energie nekolísá tolik. Co se tedy u nás objevuje jako chutná a rychlá večeře?
Zeleninový boršč
Klasický boršč je samozřejmě masový, a to hned s dvěma druhy masa (hovězí a vepřové), ale upřímně tak moc času nemívám (příprava atakuje dvě hodinky), a tak nezřídka volím zeleninovou variantu – o to hustší. Na chutnou večeři naprosto ideální.
Co potřebujete (pro 2 osoby):
- 150 g zelí
- 3 předvařené červené řepy
- 1 větší mrkev, petržel/pastyňák
- 2 střední brambory
- Cibule, květák, řapíkatý celer, pórek… zelenina dle chuti a zbytků v lednici
- Šalvěj (ideálně čerstvá), pepř celý, nové koření, sůl, dle chuti 2–3 listy bobkového listu
- Zakysaná smetana
- Lžíce másla
Postup:
Očistěte a nakrájejte na menší kostičky zeleninu (mrkev, brambor, květák, řepa…). Cibuli nakrájejte najemno. Můžete pokrájet i kysané zelí, pokud je příliš velké. Připravte si vyšší kastrol a rozpalte na něm máslo. Vhoďte cibuli a poté, co je dozlatova, přihoďte i kořenovou zeleninu. Přidejte pepř, nové koření, nastříhanou šalvěj a posolte. Někdy cibuli nahrazuji pórkem. Zalijte cca 1 litrem vroucí vody a nechte cca 5–7 minut vařit. Připravte si brambory na malé kostičky a vhoďte spolu s řepou. Někdy je třeba dolít vodu, která se vyvaří. Vařte dalších cca 10 minut. Nakonec vhoďte zelí a vařte dalších 10–15 minut, dokud není zelí a řepa na skuz dle vašich preferencí. Servíruji s lžíci zakysané smetany.
Pozor: Pokud zelí dáte zároveň s bramborami, brabory kolem sebe vytvoří „slupku“ a nebudou se chtít uvařit…
Kvalitní vývar z masa nebo jen zeleniny
Už naše prababičky věděly, že vývar (obzvlášť ten masový) je recept na zdraví. Přináší totiž našemu tělu mnoho prospěšného, a navíc je dobře stravitelný. U nás se vývar objevuje pravidelně. Ať už v masové nebo zeleninové verzi. Pokud hodně spěchám, pak je zeleninová verze tím, co vede. Důležité je však vědět, že vedle zeleniny, je třeba doplnit bílkoviny (protein). Já to řeším rozklepnutým vajíčkem, případně přihodím na másle osmahnuté kostičky tofu.
Co potřebujete na 2 porce:
- 2 střední mrkve
- čtvrt celeru
- 1 petržel či pastyňák
- Zeleninu, kterou potřebujete zpracovat (květák, brokolice, pórek, kedlubna…)
- Sůl, celý pepř, nové koření
- Lžíci másla
- 1 vajíčko
- 3 stroužky česneku
- 1 malá cibule
- vhodné jsou i nakrájené sušené mořské řasy
Postup:
Oloupejte a nakrájejte na kolečka mrkve a petržel, celer na kostičky. Ve vyšším hrnci rozpusťte máslo, na které následně vhodíte zeleninu a osmahnete do okamžiku, než se začne „připalovat“. Mezitím si připravte vroucí vodu. Když se zelenina již začíná chytat, zalijte vroucí vodou. Vhoďte oloupanou celou cibuli a očištěné stroužky česneku. Přidejte lžičku soli, 5 pepřů a 3 kuličky nového koření. Vaříte na středním plameni cca 10–15 minut (do změknutí zeleniny, obvykle to mrkvi trvá nejdéle). Poté vyndejte cibuli. Polévku „odstavte“ a vmíchejte vidličkou syrové vejce, které se díky vysoké teplotě „uvaří“.
Masová verze:
Pokud toužíte po masové verzi, pak obvykle volím drůbeží krky a hovězí „na polévku“ nebo kosti. Začínám tím, že maso opláchnu a vkládám do studené „neochucené“ vody, kterou přivedu i s masem k varu. Poté sundám pěnu, jež je zátěží pro náš žaludek a trávení. Dle potřeby doleju vodu, poté okořením a vařím „samotné“ maso cca do změknutí (kuře obvykle hodinu, hovězí klidně 2,5 hodiny). Těsně před finalizací přidávám zeleninu, a ještě případně dochucuji.
Kuře s žampiony/čerstvými houbami
Nejsem úplně příznivcem smaženic, ale houby si v určitých kombinacích dám velmi ráda. Rychlou teplou večeří, která obsahuje vše potřebné, abyste tělo zasytili jsou kuřecí kousky se žampiony, případně nasbíranými houbami. V obědové verzi přidávám trošku víc zeleninové oblohy a například rýži. Tu obvykle pro večeři vynechám (ano, sacharidy…).
Potřebujete (1 porce):
- 150 g žampionů/hub – budou se krájet na proužky
- 200 g kuřecích prsou
- Drcený kmín, sůl, pepř, bylinky dle chuti a nálady
- 2 lžíce oleje
- Ledový salát, rajčata, paprika, případně brokolice na páře
Postup:
Očistěte a nakrájejte houby na tenčí proužky. Rozpalte na menší pánvi lžíci oleje, do které nasypete a zpražíte pár vteřin kmín. Poté přisypte nakrájené houby a promíchejte. Lehce osolte. Já osobně podliji troškou vody, přiklopím pokličkou a nechám 10–15 minut dusit. Mezitím si připravím kuře. Očistím a nakrájím na kostky, posolím a opepřím. Na pánvi osmahnu, nepodlévám. Kuře pustí šťávu a já počkám, než se „vyvaří“. Servíruji s ledovým salátem a nakrájenými rajčaty. Pokud je chladno, měním za brokolici připravenou na páře.
Kari květákový mozeček se zeleninovou oblohou
Květák nemusí být nutně jen obalovaný anebo na kaši. Květák je velmi výhodná potravina, neboť nemá příliš kalorií a chuťově zaujme. Květákový mozeček je skvělá verze na rychlou večeři a téměř bez kalorií.
Potřebujete (1 porce):
- 150 g syrového květáku
- 1 menší cibule
- Lžíce oleje
- 2 vejce
- Kari, pepř, sůl
- Ledový salát/okurka/rajčata/paprika – dle chuti na přílohu
Postup:
Nakrájejte cibuli najemno a květák na kousky. Není třeba nijak pečlivě třídit hlavičky. Já květák nakrájím na kostičky o straně cca 1 cm. Rozpalte olej na pánvičce a osmahněte cibuli. Poté přidejte kari a nechte spařit. Nakonec přidejte nakrájený květák, posolte a případně popepřete. Promíchejte, lehce podlijte vodou a nechte udělat květák do měkka (cca 10 minut pod pokličkou). Poté vmíchejte 2 vejce a míchejte. Servírujte s čerstvou zeleninou.
Další inspiraci můžete najít i v předchozích článcích: