Hluchavkový sirup nejen proti stresu a nachlazení
Letošní jaro je zase o kousek jiné. Nejen, že do naší domácnosti přibylo několik zvířat, v rámci „distanční“ prvouky a přírodovědy jsem se s dětmi vypravila do přírody. Nejen na procházky, ale také na sběr bylin. Začali jsme klasikou: pampeliška, sedmikráska, hluchavka. Výsledek? Chutné sirupy, něco praktických zkušeností a zejména vzájemný pobyt venku a trocha znalostí o rostlinách. Jak na hluchavkový sirup?
Hluchavka nachová není hluchá
„Mami, ona je hluchá?“ ptá se hned jako první syn. „Ne, není, jen nepálí,“ chytřím, protože jsem si tuhle informaci sama zvědavě našla. Při té příležitosti se naučíme prakticky i kopřivu, kterou se děti postupně samozřejmě žahnou. Pro opravdu chutný sirup se z hluchavky (nachové i bílé) sbírá „jen“ květ. Nasbírat 100 gramů dá pořádnou fušku, navíc si musíte vybrat ideálně slunečný den a k tomu ještě něco po poledni, aby květy nebyl mokré. První pokus, který byl značně spontánní vynesl pouhých 20 gramů, a to jsme nad kvítky trávili asi hodinu. Druhý pokus pak znamenal 67 gramů, ale to jsem se vyhřívala a opravdu tři hodinky poctivě makala. Stálo to ale za to.
Hluchavka nachová v tradičním bylinkářství
Protože se jedná o rostlinu, která podle české legislativy neléčí, protože nemá přiklepnuta patřičná zdravotní tvrzení, pokusím se shrnout, k čemu ji používáme my a kde nás prokazatelně pozitivně podpořila. Zároveň si uvědomuji, že ne všem je hluchavka určena. Je například dobré vědět, že některé zdroje jí připisují i působení na činnost štítné žlázy, takže ti, co s ní mají problém by si o ni měly načíst něco víc. Mně osobně přijde fascinující, že se hluchavka doporučuje i u velmi malých dětí.
- Záněty dýchacích cest
- Podporuje odkašlávání
- Žaludeční potíže
- Střevní potíže, upravuje stolici i činnost střev
- Zmírňuje křečové projevy (i u menstruace)
- Protizánětlivé působení
- Zmírňuje dopady stresu a pomáhá při nespavosti nebo nevyživujícím spánku (vliv na nervovou soustavu)
- Regulace menstruace (bolestivost, dlouhá/slabá menstruace)
- Podpora v období přechodu
- Zmírňuje projevy hemoroidů (lze i obklady přímo z macerované byliny)
- Působí močopudně
- Bolest v krku (lze i jako kloktadlo, kam přidáte například šalvěj a heřmánek)
- Podporuje účinek vitaminu C (zejména díky flavonoidům)
Hluchavka nachová: Tajemství obsahu
Výše uvedené použití umožňují látky v hluchavce obsažené. Jedná se zejména o éterické oleje (krásně voní jen tak mimochodem), třísloviny, glykosidy, slizy, flavonoidy, silice, sacharidy; detailněji třeba látky jako: isokvercetrin, cholin, tyramin, metylamin… Nať má ještě navíc něco minerálů a stopových prvků. Pokud dostanete odvahu a ochutnáte květ „jen“ tak, pak budete odměněni sladkou jemnou chutí. Ostatně včelám chutná moc.
Hluchavkový sirup z květů
- Natrhané květy (na 1 litr potřebujete cca 100 g květů = 4–5 větších vrchovatých dlaní) zalijte vodou tak, aby byly ponořené. Je to trochu oříšek, plavou… Po namočení zhnědnou, nenechte se tedy odradit.
- Přiveďte vodu s květy k varu a pak ztlumte a nechte vařit cca 10–15 minut. Pak odstavte a nechte macerovat (jednoduše stát) minimálně 12 hodin. Hrnec by neměl být na slunci a zbytečně se zahřívat. V lednici trvá macerace déle (klidně 24 hodin), procesy jsou pomalejší. Já osobně odpoledne zaliju a druhý den dopoledne začnu tvořit sirup.
- Druhý den si připravte šťávu z 1 většího citronu a cca ¾ kg cukru dle preference na 1 l vody. Já tady používám bílý, abych uchovala krásnou rudou barvu sirupu. Po hnědém cukru sirupy tmavnou.
- Přeceďte rostlinky přes husté sítko nebo plátýnko a vymačkejte zbytek šťávy.
- Do macerátu vsypte cukr, přidejte šťávu z citronu, rozpusťte a občas zamíchejte.
- Voda se nesmí vařit, tedy vytvářet pěna, spíš se postupně odpařuje voda a vzniká sirup. Trvá to 3–4 hodiny. Byt vám voní a vy se občas jdete podívat, jak vám to jde a zamícháte.
- Jamile jste spokojeni s hustotou, vlijete do předem připravených sklenic s uzavíratelným víkem, které po uzavření otočíte dnem vzhůru (stejně jako u marmelád).
- Sirup má krásnou červenou barvu.
- A pak už jen bráníte tělem.
Jak se hluchavkový sirup užívá?
My jej nejčastěji používáme jako prevenci nebo při drobných náznacích nepohody. V takovém případě si já osobně míchám místo javorového sirupu do bulguru či kaše nebo si udělám ze lžičky teplý nápoj. V létě a teplých dnech je osvěžující hluchavková limonáda. Děti někdy jen užírají na lžičce. Při potížích pak dostávají 3× denně lžičku přímo.
A co dál?
Jako první pomoc si můžete například utrhnout jeden (ano, jeden) vršek hluchavky a udělat odvar. Jednoduše zalijete horkou vodou. Vhodné zejména při bolestivé menstruaci anebo pro zklidnění. Hluchavka lze samozřejmě i usušit. Pozor však na vlhkost, květy ji do sebe velmi rády nasají a pak jsou náchylnější k plísním. Letos poprvé zkouším tinktury a také jsem se nechala nalákat na možnost sirupu z celých konců hluchavky, tedy z horních listů s květy. O tom ale zase příště.
A jaké další bylinky u nás nesmí chybět: To se můžete dočíst v mém předchozím článku Moje cesta ke koření, ze kterého se staly bylinky. Kromě dalšího také tvoříme sedmikráskový sirup, pampeliškový med a celoročně zázvorový sirup. Těším se též na bezový sirup.