Jahodová marmeláda: Radost léta na lžičce
Jsme mlsná rodina. Navzdory všem strašákům sladkosti do našeho života jednoduše patří. Snaha se jich zbavit se ukázala jako dlouhodobě neudržitelná. Co však mohu ovlivnit (a činím tak) je, jaký druh mlsání zvolíme. Jednoznačným favoritem je čerstvý chleba s marmeládou. Klasika, která u nás vede je jahodová marmeláda, ale také třešňová nebo meruňková. Jahody vnímám jako další z darů přírody, který přináší mnoho dobrého i našemu tělu a psychice. Zkuste si jahodovou marmeládu se mnou.
Jahody: Červnová zásobárna zdraví
Jahody jsou skvělou záležitostí. Já osobně je vyhlížím, sotva se v kalendáři objeví měsíc červen. Tradičně jezdíme na samosběr. Čerstvé jahody jsou totiž plné života a sluníčka. Jako bonus krásně voní. To všechno se do marmelády následně otiskne. A to mně za ten výlet stojí. Navíc si děti uvědomí, že jahodová marmeláda není „jen“ nějaké jídlo z regálu v obchodě, ale že jsou tam skutečné jahody a jejich získání není tak docela zdarma (o penězích zde nemluvím).
Jahody mi přijdou úžasné i tím, že vedle omamné vůně a lahodné, osvěžující chuti obsahují také řadu látek, jež nás podpoří na těle i na duchu. Například obsah vitaminu C je až 2× vyšší než u citrónu. Jahody však obsahují také vitaminy skupiny B (vč. kyseliny listové), vápník, zinek, fosfor, měď, draslík, železo nebo třeba mangan (toho mají z tuzemského ovoce dokonce nejvíce). Seznam látek tím však nekončí.
Jahody v tradičním bylinkářství
Jahody a ostatně i jahodník (resp. listy z lesních jahod) jsou ceněnou bylinou. Díky svým obsaženým látkám mohou pomoci při řadě zdravotních obtíží. Jaké účinky jsou jim připisovány?
- Detoxikují (čistí) krev
- Posilují přirozenou obranyschopnost organismu (obsahuje kyselinu salyciovou, která je aktivní v acylpirinu)
- Úleva při dně a revmatismu (mají blahodárný vliv na stav kloubů a kostí)
- Podpora při chudokrevnosti (nedostatek železa)
- Soustředí se na problémy s cévami (kardiovaskulární potíže, krevní tlak) vč. hemoroidů
- Přispívají ke stabilizaci trávení (mírní i trávicí potíže)
- Podporují optimální činnost nervového systému
- Jahody údajně zpomalují stárnutí (díky obsaženým antioxidantům) a též prý působí také jako afrodiziakum.
Jahodová marmeláda s omezeným množstvím cukru
Existují různé varianty, jak se s jahodovou marmeládou poprat. První pokusy byly samozřejmě klasika s želírovacím cukrem. Pak jsem přestoupila k želírovací látce a fixlovala množství přidaného cukru. Jenže marmeláda pořád byla taková, no, moc sladká. Nakonec jsem se nechala inspirovat a využila sílu pektinu. Jedná se o látku, která se běžně vyskytuje v ovoci a je důležitá při jeho zrání. Nejvíce této látky mají citrusy, jablka a rybíz. Já osobně volím klasiku z citrusových plodů, ale ve větším množství lze vsadit i na jablkový pektin. Na 2 kg ovoce se přidává 700–1 000 g cukru (z mé zkušenosti snese jahodová marmeláda i o něco méně). Vedle pektinu dávám ještě 2–3 lžičky kyseliny citronové, která je též „zahušťovadlem“. Výhodou tohoto způsobu je, že marmeláda zůstává krásně červená, nehnědne.
Jahodová marmeláda recept
Marmeláda s pektinem je relativně rychlá záležitost, proto ji dělám na várky a ne najednou. Má tendenci se trošku bouřit a prchat z hrnce. Odlepovat marmeládu ze sporáku není moje oblíbená činnost. Fakt drží. Dělám dávky po 2 kilech, protože se mi takto vejdou do hrnců. Z 2 kg jahod naplníte cca 6 sklenic po 400 ml. Jak tedy na to?
- Očistím jahody a nakrájím cca na čtvrtky. Větší jahody pak klidně na osminky. Zkoušela jsem i s celými jahodami, ale mixér dostal opravdu zabrat, proto volím tento mezikrok.
- Odvážím do hrnců po 2 kg jahod.
- Jahody v hrnci rozmixuji ponorným mixérem víceméně do hladka. Děti příliš neholdují „kouskům“.
- Pektin se obvykle míchá s trochou cukru (2 lžíce cukru k 20 g pektinu na cca 2 kg ovoce), proto si jej připravím v misce a postupně vmíchám do rozmixovaných jahod.
- Přivedu jahody s pektinem k varu a chvilku nechávám probublávat. Obvykle se vytvoří pěna a vypadá to jako hrnečku vař. Opravdu se tedy musí míchat, jinak má marmeláda tendenci se přivařit a druhou stranou prchat.
- Po cca 2 minutách vmíchávám cukr a 2–3 lžičky kyseliny citronové (spíš opatrně, jinak marmeládu nedostanete ze skleniček). Já osobně volím kombinaci hnědého a bílého cukru (hnědý příjemně zkaramelizuje).
- Na chuť přidávám do 2 kg ovoce cca 3 lžíce klasického rumu.
- Vařím za stálého míchání dalších cca 5–10 minut.
- Sundám pěnu (lze později umíchat/rozmixovat třeba s mlékem jako sladký nápoj).
- Hustotu marmelády zkouším tak, že rozpracovanou horkou verzi ukápnu na talířek a nechám zaschnout. Pokud jsem s hustotou spokojená, je čas plnit sklenice. Pokud je to moc řídké, přidám ještě kyselinu citronovou.
- Vlévám do čistých sklenic – položených na utěrce, jinak mají sklenice tendenci praskat. Zavírám (v rukavicích na pečení, fakt to pálí) a otáčím dnem vzhůru.
- Jakmile jahodová marmeláda zchladne, začíná období: nesníst hned.
Kromě chleba a všemožných pečiv, ať už zdravějšího nebo méně zdravějšího ražení, marmeládu přidáváme také do jogurtů, buchet nebo třeba na palačinky nebo vafle.
Pozor: protože je marmeláda víceméně na přírodno, je třeba ji po otevření do ca 10 dní sníst.
Co se u nás ještě vyrábí?
Mezi další dobroty, které doma tvoříme patří:
- hluchavkový sirup na záněty dýchacích cest, regulace menstruace a s protizánětlivým působením,
- pampeliškový sirup jako první pomoc při únavě, podpora při angínách, zlepšuje trávení,
- sedmikráskový sirup na odkašlávání, při horečce, lehce projímavý, močopudný,
- šeříkový sirup na migrénu i bolesti v krku,
- bezový sirup na nachlazení, zácpu a nevolnosti,
- zázvorový sirup jako životabudič a první pomoc zejména při podzimních chřipkách.
A jaké další bylinky u nás nesmí chybět: To se můžete dočíst v mém předchozím článku Moje cesta ke koření, ze kterého se staly bylinky.
Jahody na mnoho způsobů
Báječným bonusem jsou sušené jahody, které lze mlsat, když víte, že nemáte mlsat. Krásně křupou a hlavně naprosto famózně voní. Důležité je však sáhnout po lokálních jahodách, nikoli těch, co mají jen jahodový design.
Letos jsme zkoušeli také jahodovou zmrzlinu bez zmrzlinovače. Oslnila nás, a ty drobné krystaky ledu, které navzdory všemu míchání vznikly vlastně ničemu nevadily.
Novinkou je také jahodový sirup. Byla jsem skeptická, ale výsledek je příjemná šťáva, o kterou jsem rozšířila repertoár zálivek mého ranního bulguru. S nakrájenou čerstvou jahodou geniální. Do jedné dávky jsem frkla i zbytek rumu a řekněme, že příjemný likérek na těžší momenty hotov.