Od malička mám raději zmrzliny smetanové než sorbety, a tak volba, co z jahod udělat vedle marmelády a sušení byla jasná: jahodová zmrzlina se smetanou.
Jahodová zmrzlina bez zmrzlinovače
Variant a receptů, jak vyrobit zmrzlinu je internet plný. O tom, jak ji vyrobit bez vybavení, které zruinuje rodinný rozpočet je méně. Většina vyžaduje zmrzlinovač. Protože jsem rebel a odmítla „zatím“ zmrzlinovač pořizovat, riskla jsem to a zkusila bez něj. Jak říká můj otec: „Nedokonalosti jsou důkazem ruční práce“, a tak je třeba k tomu výtvoru přistupovat. Zmrzlinovač zamezí (prý) tvorbě krystalků a výsledkem je hladká záležitost. U nás byl výsledkem výborný „mrož“ s trochou krystalků.
Zmrzlinový mufin
Jahodová zmrzlina není až taková brnkačka, jak jsem si představovala. Zaprasíte poměrně velkou část nádobí (alespoň při prvním pokusu se mi to podařilo) i kuchyně samotné a strávíte podstatnou část noci s budíkem u ucha a mícháním. To, když začnete odpoledne a v polovině tvorby zjistíte, že vám jaksi chybí ten zmrzlinovač. Pak také pochopíte, že těch šest zmrzlinových držáčků z Ikei vám nevyřeší další litr zmrzliny, co máte v hrnci a zoufale přemýšlíte, do čeho narvete ten zbytek. Máme originální zmrzku v silikonových formičkách na mufiny.
Jahodová zmrzlina: co potřebujete
800 g jahod (budou se mixovat)
8 lžic třtinového cukru (moučkový chutná divně)
vanilkový cukr nebo vnitřek z vanilkového lusku, případně vanilkový extrakt (za nás posloužil vanilkový cukr, pozor, ne vanilinový)
2 zakysané smetany a případně doplnit bílým jogurtem (celkem 250 g)
300 ml smetany na šlehání 33 %
šťáva z 1 citronu
Výsledkem je něco přes litr zmrzliny. Za mne je skvělé plnit cokoli silikonového, jde skvěle vyklopit. Použili jsme formičky na muffiny, na cereální tyčinky a sušenky – ideálně předem pořídit i tyčky. To mě bohužel nenapadlo, takže u nás bez nich. Zbytek zmrzliny jsme nalili do nádob po zmrzlině, kterých mám podobně jako igelitových pytlíků slušnou sbírku. Právě tato dávka se musí míchat, aby se minimalizoval vznik krystalků.
Jahodová zmrzlina: postup
Nakrájejte očištěné jahody na menší kousky a dejte do stojacího mixéru, kde je spolu s cukrem a vanilkou rozmixujete do hladka.
Mezitím ušlehejte smetanu.
Rozmixované jahody dejte do kuchyňského robota a přidejte šťávu z citronu. Opravdu to v ruce jde rozmíchat jen velmi špatně a výsledkem je, že honíte hrudky jogurtu a zakysanky po míse.
Za míchání postupně přidávejte zakysanou smetanu. Vždy počkejte než se opravdu vmíchá.
Stejným způsobem vmíchejte šlehačku. Zvolte jen menší otáčky. Alespoň mně se to osvědčilo.
Vzniklou směs zkuste neužírat, ale zamrazit. Naplňte nádoby a dejte zamrazit.
Po ca 30 minutách vždy zmrzlinu vytáhněte a rozmíchejte. Používala jsem lžíci v kombinaci s metličkou. Po ca 3–4 hodinách je víceméně tuho a vy můžete vypnout budík. Záleží na hloubce nádoby.
Jak jsem psala, za nás krystalky vznikly i přes snahu míchat. Na chuti to neubralo. Můj syn dokonce prohlásil, že jsem lepší než Ovocný Světozor. A to se počítá!
A co jde ještě tvořit s jahodami?
Ochutnat můžete i recept na jahodovou marmeládu, s minimem cukru a hlavně bez zbytečných chemikálií. Jen sníst se musí po otevření rychle (ehm, jako by tomu bylo někdy jinak).
Letos jsme nelenili a po testovacím kolečku jahody usušily také v sušičce ovoce. Vězte, že si tyhle chrumkavé (neboli křupavé) lístečky fakt zamilujete. Největší obtíž bude ubránit to do období, kdy jahod nejsou kila… Takže zkuste naši taktiku, jak usušit jahody.
Novinkou je také jahodový sirup. Byla jsem skeptická, ale výsledek je příjemná šťáva, o kterou jsem rozšířila repertoár zálivek mého ranního bulguru. S nakrájenou čerstvou jahodou geniální. Do jedné dávky jsem frkla i zbytek rumu a řekněme, že příjemný likérek na těžší momenty hotov.