Mateřská role: Kým budu dneska?
Když večer děti uléhají zpravidla mívám jasnou představu o tom, jak to zítra bude. Končící den se všemi svými nedokonalostmi je za námi a já mám pomyslný volný papír na další část našeho příběhu. Když se ráno probudím, něco z těchto večerních snů je ještě se mnou. O tom, jaká mateřská role dnes bude přítomna však často nerozhodnu tak docela sama.
Dobré ráno a pomalu
Obvykle vstávám výrazně dříve než děti. Zejména proto, abych stihla včas a v dostatečné míře nahodit veškeré své společenské okruhy v mozku. Na štěbetání, vtíravé otázky, padání lžiček, mističek a vysypané vločky už musím být v dostatečné psychické kondici. V opačném případě první role toho dne nebývá úplně přátelská. Jakmile se ozve první cupitání, má mateřská role se z poustevníka mění na…
Mateřská role: Svačinářka
Tuto roli během dne oblékám dost často. Mám pocit, že ji vlastně nikdy zcela nesundám. Jakmile se nasvačí děti, zjeví se ve dveřích manžel a při pohledu do ledničky se ptá: „Co můžu sníst?“ Sotva domyji mističky, už mi šustí za zády další mlsoun na „nějakou sladkost“. Svačin zkrátka není nikdy dost. Navíc bývají skvělou „utěšovací“ metodou. S plným žaludkem se hůř vzteká. Aby to nebylo kontraproduktivní, vymysleli jsme řadu zdravých svačinek. Já jsem spokojená, a děti taky.
Mateřská role: Kuchařka
Jakmile je hlad po svačinách, je jasné, že je nedaleko přichystána kuchařka. Je třeba stvořit nějakou dobrotu, která uspokojí nejen hladové, ale i chuťové buňky. Na stavu kuchařky se dost podepisuje průběh dne i momentální nálada. Někdy je vynalézavá, jindy by dětem vnutila studený párek s kečupem. Zpravidla je ale přesvědčena zodpovědnou částí mé osobnosti a během hodinky stvoří nějaké jídlo, co se s gustem za 10 minut sní. V lepším případě zbude i na večeři. Tedy, pokud manžel neobjeví „zbytek“ už na svačinu.
Mateřská role: Uklízečka
Párkrát za týden jde elegance stranou, nasazuji gumové rukavice a mířím do dětského pokoje. Této fázi někdy předchází ještě soud. Trest však většinou udělím hlavně sobě tím, že jdu dětem s úklidem pomoci. Za chvíli totiž jsem v místnosti sama. Uklízečka však musí zastat i méně populární aktivity jako je mytí podlahy, luxování, praní či žehlení a řada dalších drobných nemizejících snah (třeba úklid kuchyně).
Soudce a rozhodčí
Velmi obstojně už zvládám soudy první, druhé i třetí instance. Někdy plním roli dovolacího soudu, případně dávám amnestii. Věty typu: „Ale tatínek říkal…,“ mě už nerozhazují. Výslechy vedu efektivně, čich na důkazní materiál by mi mohl závidět nejeden kriminalista. Vynášení rozsudků a vykonávání trestu má ještě své mouchy v podobě citových výlevů a dramatických scén většiny zúčastněných, ale na formě průběžně pracuji.
Mateřská role: Učitelka
V době karantény je této roli obětováno téměř celé dopoledne. Občas přepojuji na svačinářku, případně zaměstnance nebo soudce. Někdy vymyslím úplně nové rozšíření: Matka hysterka, Matka sklerotik, Matka „to je určitě měkké i“ a Matka „tohle si fakt už nepamatuju“. V roli učitelky jsem výrazně zlepšila google dovednosti a procvičila paměť i představivost. Trpělivost, kreativita i možnosti hlasivek jsou též testovány v přímém přenosu a zcela bez limitů. Během této role se o sobě dozvím asi nejvíc.
Mateřská role: Filozof
„A to si myslíš, že se to prádlo sundá samo?“ Pokládám otázku, na kterou víceméně nečekám odpověď. Takových vět za den pronesu… Chytřejší mě neudělají, ale chytře a s patřičnou dávkou důležitosti je rozhodně vyslovuji. V této roli je uschována touha dětem vysvětlit a hlavně ukázat, proč jsou některé činnosti důležité, i když jsou na první pohled nudné. Jsou momenty, kdy i sama sebe přesvědčím, že nuda neexistuje.
Mateřská role: Manažer
Rozdělení úkolů probíhá zejména při přesunu k/od nějaké aktivity, případně z místa na místo. Takový odchod z domu často vypadá jako série vojenských povelů: „Vyčůrat, napít, boty, rouška, kde máš čepici? Ne tohle ne.“ Jsem to nakonec já, komu chybí peněženka, doklady a nebo sluneční brýle. V zimních měsících jsem to já, kdo má sice pro děti náhradní rukavice, ale ty vlastní se válí na poličce s klíči. Příchody na akci však většinou stihneme včas. Ne vždy ve správný den.
Mateřská role: Zaměstnanec
Ošemetná role, která čas od času způsobuje v domácnosti zmatek. Tato činnost totiž představuje práci pro někoho jiného, než je osazenstvo domácnosti. Usednutí k činnosti často vytvoří akutní potřebu matky či manželky. Udržet tuto roli v akci je někdy téměř nadlidský úkol. Často se přesouvá do nočních hodin nebo období, kdy jsou ostatní členové domácnosti zabaveni jinak nebo je pečovatelská služba delegována.
Matka pečovatelka
Během dne občas nastoupí role, která je s matkou spojována tradičně: pečovatelka. Ta má velmi důležitý úkol – tulení. Děti fungují jako jedna velká kočičí hromádka. Jsou natuleny na nějakou součást mého těla. Tam, kam zrovna dosáhnou. Po ulici jdou za ruku, když se stydí, schovávají se mi za nohy. Doma skáčou i po hlavě, zaberou kus břicha nebo vyzkouší, jak moc tlačí moje páteř. Blízkost je však důležitá. Obzvlášť večer při uspávání bývá pečovatelka hodně žádaná. A nebo, když k nám vstoupí nějaký bacil. Pak je intenzita pečovatelky ještě vynásobena léčitelskými podtóny
Překvapení pro tento den
Čas od času překvapím i sama sebe novou rolí či její vylepšenou verzí. Velmi zajímavá role bývá fotbalový trenér, učitel jízdy na skateboardu, případně role plná praktických dovedností jako lékař–zdravotník (vyndávání třísky, pofoukání kolena), chytač padajících dětí, podložka, držák či záchranář hraček. Občas nastupuje role čarodějnice, hysterik, generál, detektiv, sociální pracovník, psycholog, botanik, obchodník, vyjednávač, akrobat… Nezapomenout nelze ani na zahradnici, údržbáře, opraváře či kreativního poradce, automobilového závodníka nebo architekt domů pro draky.
A je tu večer. Chvilku trvá, ne ž se ze všech těch oblečků večer svléknu a najdu kus sebe. Často následuje dlouhá sprcha, protože mi to všechno vleze až pod kůži. A hádejte, co mě při uspávání zase napadá. Ano, zítra už to zvládneme na jedničku.